“Władca Pierścieni” John Ronald Reuel Tolkien to jedna z najpopularniejszych książek fantasy, która cieszy się ogromną popularnością przez wiele dziesięcioleci. “Władca Pierścieni” to bogaty świat fantastyki i nierealnych stworzeń, pełna detali opowieść o męstwie, braterstwie i odwadze.

Seria “Władca pierścieni”- J.R.R. Tolkiena

W starożytności elfi kowale wykuwali pierścienie mocy. Ale Czarny Pan potajemnie stworzył pierścień, by rządzić resztą. Lecz, na nieszczęście wielu, Władca Pierścieni zniknął na wieki w Śródziemiu, zanim wpadł w ręce hobbita, który miał go zniszczyć… W tej książce Tolkien ożywia swoją niezwykłą krainę fantazji: oszałamiający świat Śródziemia. Siedemnaście lat później nadał mu pełną formę w trylogii Władca Pierścieni – fantastycznej epopei, wyjątkowej przygodzie opartej na starożytnych legendach i o głębokich wydźwiękach etycznych. Pierścień jest łącznikiem między dwiema książkami. W Hobbita był to tylko magiczny przedmiot, we “Władcy Pierścieni” – już potężne narzędzie zła, które decyduje o losach świata. Człowiek, który ratuje świat, nie jest siłą umysłu czy bronią, ale zwykłą reakcją serca, czystą zdolnością człowieka – choć jest wcieleniem hobbita – do okazywania miłosierdzia. Seria “Władcy Pierścieni” Tolkiena składa się z trzech powieści “Drużyna lub Bractwo pierścienia”; “Dwie wieże” i “Powrót króla”. W skład klasycznej kolejności serii wchodzi jeszcze “Hobbit, czyli tam i z powrotem”, która przedstawia losy Bilbo Bagginsa, i jak stał się on posiadaczem tajemniczego, magicznego, i potężnego pierścienia. Bilbo, Frodo, Sauron, Gandal Szary, i inni hobbici, to tylko część głównych bohaterów “Władcy pierścieni”, którzy są już kultowymi postaciami w literaturze fantasy, i nie tylko.

John Ronald Reuel Tolkien- ten urodzony w Oranii w 1892 roku, jest jednym z najpopularniejszych pisarzy swojego gatunku na całym świecie. Oprócz pisania książek fantasy zajmował się filologią, zajmował się głównie filozofią i literaturą dawną, znał takie języki jak wymarła łacina i greka, czy staroirlandzki.