Czy tytuły gier typu mmorpg zaczęły wymierać? A może po prostu odeszły do lamusa i będą z nami jeszcze przez kilka następnych dekad pomimo braku popularności? Z perspektywy czasu apogeum popularności gier typu mmorpg było tak ogromne, że trudno jest nam zrozumieć, z jakiego powodu nie są one nadal na czele popularności wśród dzisiejszych tytułów pojawiających się na naszych komputerach i konsolach. Jednak spójrzmy na to z perspektywy tych wielu lat, ponieważ jedne z pierwszych mmorpg zdobywały popularność już 20 lat temu.

Z czasem w wielu grach po prostu brakowało kontentu oraz rąk do pracy, które mogłyby o niego zadbać. Wystarczy rzucić okiem na wymarłe tytuły takie jak Everquest lub Matrix Online. Niektórzy z nas mogą temu zaprzeczyć za pośrednictwem gier pokroju Elder Scrolls Online lub World of Warcraft, ponieważ od czasu do czasu autorzy tych gier mogą uraczyć swoich wieloletnich fanów nowym kontentem DLC w postaci nowych map lub fabuły do przejścia. Mimo wszystko niestety nie możemy zaprzeczyć temu, że nawet w tych tytułach liczba aktywnych graczy nie równa się wynikom z czasów świetności tych gier. W najlepszym przypadku możemy powiedzieć, że mmorpg są reanimowane. Czy istnieje jednak szansa na to, że zostaną kiedykolwiek na dobre wskrzeszone?

Zaserwowanie graczom powrotu do przeszłości bardzo często jest strzałem w dziesiątkę

Być może stare dobre czasy wśród tego typu gier już nie powrócą, jednak niektórzy twórcy zdają sobie sprawę z tego, że można nieźle zarobić, oferując ich namiastkę. Prawdopodobnie nieco starsi gracze pamiętają starą wersję World of Warcraft przed licznymi zmianami i patchami, czyli arcydzieło, które sprawiło, że Blizzard stał się niezwykle popularny na całym świecie. Dla wszystkich tych, którzy chcą powrócić do starych dobrych czasów, kilka lat temu Blizzard uruchomił wersję swojej gry w wydaniu WoW Classic. Czyli klasyczne wydanie World of Warcraft w stylu, który był przez nas ogrywany 20 lat temu.

Wywołało to ogromne zamieszanie na rynku gier, co wiele mówi nam na temat tego, że rynek mmorpg staje się coraz bardziej wymarły. Wystarczy zwrócić uwagę na to, że wskrzeszenie tak starej gry wywołało więcej zamieszania wśród graczy niż nadzieje dotyczące tego, że wkrótce mogą wyjść nowe tytuły. Dlaczego tak się dzieje? Ludzie prawdopodobnie podchodzą do obietnic twórców z coraz większą niepewnością ze względu na ogromną ilość porażek na rynku gamingowym i dużą ilość niespełnionych obietnic. Z tego powodu gracze dystansują się przed nowymi grami mmo, a z kolei stare zaczynają im się coraz bardziej przejadać i stają się nudne przez brak nowej fabuły do ogrania.