Konsole do gier i laptopy przez długi okres na rynku toczyły między sobą wojnę o to, który sprzęt jest o wiele bardziej przydatny i opłacalny, jeżeli zależy nam na czymś, co będzie nadawało się głównie do rozgrywki. Mimo wszystko trudno tutaj wskazać konsolę jako zwycięzcę pomimo tego, że za dobrego laptopa do gier przyjdzie nam zapłacić o wiele więcej. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim ze względu na podstawową funkcjonalność. Być może sama konsola do gier jest tańsza, jednak musimy liczyć się z tym, że gry konsolowe są o wiele droższe.

Ponadto w przypadku laptopa mamy do czynienia z kompleksowym sprzętem, który tak samo funkcjonalny, jak komputer stacjonarny, z tą różnicą, że nie musimy ze sobą nosić myszki, klawiatury, głośników, kamery, mikrofonu i monitora, ponieważ wszystko mamy spakowane w jeden zestaw. Z kolei konsole do gier zazwyczaj oferują nam bardzo okrojone możliwości związane z funkcjami. Konsola została bowiem stworzona po prostu do tego, aby można było na niej grać. Z konsolami nie wiążą się żadne istotne dodatki. Jeżeli chcemy sobie tylko zagrać od czasu do czasu, być może konsola spełni nasze oczekiwania. Jednak na laptopie gamingowym nie tylko pogramy, ale także obejrzymy filmy, przygotujemy prezentację na zajęcia, możemy na nim pracować oraz robić wiele innych rzeczy, których konsola nie potrafi.

Dobre laptopy gamingowe są potężnymi urządzeniami, nawet najlepsza konsola nie może się mierzyć z drogim laptopem przeznaczonym do gier

Laptopy do gier z wyższej półki może i kosztują nieco więcej, niż byśmy się spodziewali, jednak są one zbudowane w taki sposób, aby były dobrym sprzętem nie tylko teraz, ale także w przyszłości. Producenci laptopów do gier z wyższej półki zwracają uwagę na to, aby części wsadzone do ich sprzętu spełniały swoje zadanie nie tylko w przypadku włączania dzisiejszych tytułów gier, ale żeby był na tyle potężne, że poradzą sobie również z grami za 5 lub w niektórych przypadkach drogich sprzętów nawet za 10 lat.

Oznacza to, że jeśli spojrzeć na rzeczy z perspektywy inwestycyjnej, jesteś do przodu, wydając pieniądze na laptopa, który pozostanie funkcjonalny na znacznie dłużej niż przeciętna konsola do gier. W ten sposób możemy wydać znacznie więcej pieniędzy, ale także będziemy mogli oczekiwać więcej funkcjonalności i mocy od naszego sprzętu. Dlatego też konsola może być tańszą alternatywą, jednak nigdy nie zastąpi solidnego laptopa stworzonego z myślą o najnowszych grach.