Jakie komponenty w naszym zestawie komputerowym są najważniejsze, jeżeli zależy nam na tym, aby grać w gry komputerowe w najwyższej jakości? Z całą pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby nasz procesor, karta graficzna i dysk były sprzętem na dobrym poziomie, jednak warto powiedzieć sobie nieco więcej na temat tych trzech komponentów, ponieważ odgrywają one największą rolę, jeżeli chodzi o jakość odbioru gier. Procesor jest bardzo ważny, jednak czasami wymagając zbyt wiele od procesora, wprowadzamy się w błąd, ponieważ nie jest najważniejszy podczas odbioru gry wideo.

W rzeczywistości całkiem dobry procesory możemy znaleźć nawet w pięcioletniej kolekcji. Nie potrzebujemy najnowszego intela i9, aby grać w gry z tego roku. Wystarczy, że wyposażymy się w nowszą wersję serii i5, z kolei model i7 z całą pewnością będzie wystarczający. Najważniejszym elementem będzie tutaj karta graficzna, która zagra pierwsze skrzypce, jeżeli chodzi o jakość odbierania obrazu gry komputerowej. Karta graficzna zajmuje się bowiem odbieraniem obrazów w czasie rzeczywistym.

GPU, czyli serce naszego komputera

Karta wideo (GPU) i najważniejszy komponent sprzętowy do uruchamiania gier wideo, ponieważ zajmuje się generowaniem obrazów w czasie rzeczywistym. Nawet komputer z mocnym procesorem, ale niewystarczającą kartą wideo będzie miał problemy z uruchomieniem najnowszych gier dostępnych na rynku. Dlatego zawsze powinniśmy priorytetowo spoglądać na to, aby karta graficzna była wysokiej jakości. Dopiero później powinniśmy zajmować się tym, czy stać nas na lepszy procesor. Najlepszy na świecie procesor z kiepską kartą graficzną nie pomoże nam w odbieraniu gry na wysokim poziomie.

Warto zaznaczyć, że w dzisiejszych czasami potrzebujemy do włączenia nowszych gier karty graficznej, która ma przynajmniej 4 gigabajty VRAM. Mimo wszystko pamiętajmy o tym, że jest to jedynie spełnianie podstawowych wymagań. Dlatego też, jeżeli chcemy oglądać obraz w grach wideo w pełnej okazałości, musimy zainwestować jednak w nieco nowsze modele kart. Oczywiście nie musimy posiadać od razu najnowszego RTX, aby włączyć grę na wysokich obrotach. Jednak wskazane będzie posiadanie karty z sześcioma gigabajtami VRAM.