Mocna karta graficzna jest absolutną koniecznością, jeżeli zależy nam na graniu w gry wideo lub oglądania filmów w rozdzielczości 4K. Tak wysoka jakość wymaga, aby sprzęt przetwarzał gigantyczne rozmiary informacji graficznych równocześnie. Dlatego też, zanim zaczniemy rozglądać się za resztą części, musimy mieć oko na to, aby karta graficzna w naszym zestawie była jak najlepsza. Niestety wiąże się to ze sporymi wydatkami. Jeżeli będziemy celowali w najnowsze modele kart takie jak rtx 3080 lub rtx 3090, możemy liczyć się z wydatkiem nawet rzędu 7000 do 12 000 za samą kartę.

Jeżeli nie zależy nam na jak najwyższej dostępne jakości za ogromną cenę, powinniśmy rozważyć model karty graficznej rtx 3080. Jest to druga najlepsza karta dostępna na rynku w momencie pisania tego artykułu. Dostarczy nam nieco mniejszą jakość niż rtx 3090, jednak zapłacimy również odpowiednio mniej. Rtx 3080 od firmy Nvidia można powiedzieć, że został stworzony dokładnie z myślą o obsłudze wideo w jakości 4K.

Potrafi odtworzyć najnowsze gry na monitorach o wysokiej rozdzielczości w 60 klatkach na sekundę, co oferuje fantastyczną jakość i możliwość cieszenia się z płynnej rozgrywki. Dla porównania model karty rtx 2080 z poprzedniej serii osiąga ilość od 35 do 50 klatek na sekundę w podobnych tytułach. Kolejnym pułapem jest oczywiście numer jeden na podium kart graficznych, czyli model rtx 3090 od firmy Nvidia. Z tą kartą możemy przejść na zupełnie inny poziom i cieszyć się płynną rozgrywką w jakości 60fps nawet podczas odtwarzania gier oraz wideo w jakości 8K.

Czy laptopy wchodzą w grę? Co z fanami urządzeń przenośnych?

Jeżeli chodzi o płynną rozgrywkę w 4K lub nawet 8K niestety mamy kiepskie informacje dla użytkowników laptopów. Fani sprzętu mobilnego muszą liczyć się z tym, że wysoka rozdzielczość jest bardzo obciążająca dla układu graficznego. Dlatego też nawet drogie laptopy nie mogą mierzyć się z high endowym komputerem stacjonarnym, który został złożony z myślą o odtwarzaniu gier w rozdzielczości 4K.

Oczywiście osiągnięcie bardzo dobrych wyników na najlepszych laptopach jest możliwe, jednak musimy liczyć się z tym, że to dodatkowo podbija koszty maszyny. Laptopy z kartami pokroju rtx 3080 TI osiągają dziś ceny nawet w przedziale od 15 000 do 25 000 złotych na rynku europejskim. Nawet kiedy wyposażymy się w taki sprzęt, musimy również mieć na uwadze to, że będziemy musieli cieszyć się grami na mniejszych ekranach. Monitory w laptopach zwykle nie mają więcej niż 15 lub 17 cali. Z kolei to ile cali będzie miał monitor podłączany do naszego komputera stacjonarnego, zależy tylko od nas. Równie dobrze możemy podłączyć do niego telewizor o wielkości 60 cali.

Procesor komputera i ilość pamięci RAM nie odgrywają istotnej roli w odtwarzaniu wysokiej rozdzielczości wideo

Chociaż wysokiej jakości komputery, z którymi się dzisiaj spotykamy w sklepach, zostają wyposażone w wydajne i nowoczesne procesory, musimy pamiętać o tym, że zarówno procesor, jak i ilość pamięci RAM odgrywają drugoplanową rolę w przypadku odtwarzania wysokiej rozdzielczości w grach lub firmach. Tutaj zawsze najważniejsza będzie karta graficzna i na niej powinniśmy skupić swój budżet. Kiedy zwracamy uwagę na procesor, powinniśmy pamiętać o tym, że musi on być aktualny, aby pozwolić karcie graficznej rozwinąć skrzydła. Mimo wszystko nie potrzebujemy najnowszego procesora, jaki tylko znajdziemy na rynku. Możemy w tym przypadku zaoszczędzić nieco funduszy.

Nawet najlepsza karta graficzna będzie działała odpowiednio na nowej generacji procesora intel core i7. Nie potrzebujemy najdroższego intel core i9, nawet jeśli zdecydujemy się na zakup karty rtx 3090.

Jeżeli chodzi o pamięć RAM, nie wpływa ona bezpośrednio na jakość wyświetlanego obrazu, jednak może mieć wpływ na płynność jego działania. Dlatego też powinniśmy celować minimum w 16 gigabajtów RAMu, aby komputer mógł sobie spokojnie poradzić z równoczesnym wyświetlaniem obrazu i przetwarzaniem procesów systemowych. Warto tutaj zaznaczyć, że komputer stworzony z myślą do gier i wyświetlania filmów w jakości 4K lub 8K nie potrzebuje tak naprawdę więcej niż 32 gigabajty RAMu. Większa ilość przyda się tylko, jeżeli tworzymy sprzęt z myślą o wykorzystaniu go jako stacji roboczej do obsługiwania wielu skomplikowanych procesów równocześnie.

Odpowiedni monitor jest równie istotny, co sama karta graficzna!

Chcesz obsługiwać gry i filmy w rozdzielczości 4K? W takim razie nie zapomnij o tym, że potrzebujesz odpowiedniego nośnika obrazu. Nawet najnowsze części komputerowe nie wyświetlą obrazu 4K na monitorach obsługujących jakość maksymalnie HD. Dlatego też będziemy musieli wykosztować się dodatkowo na monitor obsługujący rozdzielczość 4K lub 8K w zależności od tego, co jest naszym celem podczas budowania komputera. Niestety obsługiwanie obrazu w tak wysokiej rozdzielczości nie będzie należało do tanich przyjemności. Również tutaj musimy przygotować się nawet na wydatek rzędu od 1000 do 3000 na monitor w zależności od tego, na jak dużym ekranie nam zależy. W przypadku monitorów 8K ta cena może być nawet dwukrotnie lub trzykrotnie wyższa.