Pamięć RAM jest niezbędnym elementem dla wszystkich, którzy poszukują dobrych wrażeń z gier komputerowych. Każda osoba, która podczas rozgrywki celuje w najnowsze tytuły AAA, z całą pewnością doceni to, jeżeli w swoim komputerze znajdą dużo pamięci RAM. Jest to najważniejszy komponent w naszych komputer zaraz po karcie graficznej i procesorze. Posiadanie większej ilości pamięci RAM nie tylko sprawi, że nasza rozgrywka komputerowa będzie działała płynniej, ale także poprawi prędkość ładowania gier oraz instalacji niezbędnych plików.

Warto również pamiętać o tym, że dodatkowy RAM będzie miał wpływ nie tylko bezpośrednio na nasze gry komputerowe, ponieważ więcej pamięci RAM także zwiększa responsywność naszego systemu komputerowego. Oznacza to, że będziemy mogli lepiej obsługiwać niemal wszystkie procesy odbywające się na naszym komputerze. Oczywiście nie możemy jednak pokładać naszych wszystkich nadziei jedynie w pamięci. Ponieważ nawet kilkukrotne zwiększenie ilości RAM nie sprawi, że kiepskiej jakości dysk, procesor i karta graficzną będą lepiej działały.

W jaki sposób pamięć RAM wpływa na procesy w naszym systemie?

RAM to skrót od random acces memory. Jest to krótkoterminowa pamięć, która przechowuje informacje szybkiego dostępu. Oznacza to, że w pamięci krótkotrwałej znajdują się wszystkie procesy, które aktualnie obsługujemy. Mogą to być gry, programy komputerowe, filmy, muzyka, a także zwykłe procesy niezbędne do uruchomienia systemu operacyjnego. Oznacza to, że RAM ma wpływ na prędkość działania naszego komputera. Odczujemy to zarówno w grach, jak i podczas surfowania po internecie.

Ilość pamięci RAM, której potrzebujesz do gier, naprawdę zależy od gier, w które chcesz grać, ponieważ wymagania dotyczące pamięci RAM różnią się dla każdego tytułu gry i formatu. Oczywiście ogromna ilość pamięci RAM nie zaszkodzi, jednak w przypadku niektórych osób może być zbędnym wydawaniem pieniędzy. Wiele osób w dzisiejszych czasach inwestuje w 32 gigabajty lub nawet 64 gigabajty RAM. Tymczasem większość gier, które wyszły do tej pory, mogą być swobodnie obsługiwane na systemach, które posiadają zaledwie 16 gigabajtów RAM.